X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
چهارشنبه 10 فروردین‌ماه سال 1390

توصیه هاو هشدارهای ایمنی در خصوص جنگل ها و بوستان ها

 1-     استفاده از جنگل ها و بوستان ها به مانند هر کار دیگری باید دارای قاعده و اصول باشد لذا قبل از همه به مسئولین حفظ و نگهداری از بوستان ها و مکان های سبز توصیه می نماید امکانات و تسهیلات مناسب را جهت استفاده کنندگان از این مکان ها تمهید می نمایند . فراهم آوردن تسهیلات در جنگل ها و بوستان با بهترین شیوه برای پیشگیری از وقوع حریق ها و حوادث و همچنین مقابله سریع و بهینه با این خطرات در این مکان هاست . ایجاد راه های ورودی و خروجی به جنگل ها تعبیه تابلو های راهنما ، تعیین محل های مناسب جهت توقف خودروها و اقامت گاه های موقت روباز یا سرپوشیده ( با استفاده از چادر و خیمه ) ایجاد شبکه های آب رسانی و برق رسانی و سرویس بهداشتی ، اجاق های فلزی زغال سوز جهت پخت و پز یا گرم کردن غذا ، تعبیه سطل های در پوشیده فلزی جهت زباله به تعداد کافی ، تعیین فضای مناسب جهت بازی کودکان از تسهیلات ضروری گونه مکان هاست .

2-    ارائه بروشورهای راهنما به همراه توصیه های هشدار دهنده ی ایمنی در جنگل ها که جنیه آموزش و یادآوری جهت استفاده کنندگان دارد از سوی مدیریت حفظو نگهداری بوستان ها و مکان های سبز بسیار مناسب و مفید خواهد بود .

3-     به مدیریت حفظ و نگهداری جنگل ها توصیه می نماید با آماده باش کامل و بسیج نیروها و امکانات خود در جهت تامین ایمنی هر چه بیشتر در این مکان ها بکوشند . ایجاد پست ها و برجک های نگهبانی ، سرکشی دقیق مرتب وشبانه روزی در نقاط مهم جنگل ها بسیار ضروری است .نگهبانان جنگل ها باید با اصول ایمنی و مقابله با حریق و اطفای آن آشنایی کامل داشته و به امکانات مناسب اطفایی همچون خاموش کننده ها مجهز باشند . منابع تامین آب و چگونگی استفاده بهینه از این منابع را شناسایی کرده باشند تا در مواقع ضرورت آتش را قبل از توسعه در نطفه مهار و اطفا نمایند.برقراری ارتباط و هماهنگی با ایستگاه های آتش نشانی محلی و منطقه ای نیز ضروری است .

4-     استفاده کنندگان باید از راه های تعیین شده به جنگل وارد می شود و در صورتی که از خودروی شخصی استفاده می نمایند باید خودروی خود را در محل های مخصوص توقف خودرو متوقف نمایند و از توقف در محل های غیر جددأ خودداری نمایند . فراموش نکنید که توقف خودرو بر روی علف ها و برگهای خشک خطرناک است زیرا ممکن است در هنگام روشن کردن خودرو ( استارت زدن ) و ایجاد جرقه در لوله ی اگزوز ، علف ها و برگ های خشک آتش گرفته و در اندک مدتی شعله ور شوند . 

5-     در صورتیکه تصمیم دارید به مدت کم و یا مدت دار و با زدن خیمه در جنگل اقامت کنید در هر صورت سعی کنید که در محل هایی که جهت این منظور تعیین شده اقامت نمایید و در هر صورت محل اقامت خود را تا شعاع ده متری از خس و خاشاک و برگ ها  و علف های خشک روی زمین پاکسازی نمائید .

6-     درصورتیکه می خواهید با افراشتن چادر ( خیمه ) و برای چندمین روز در جنگل اقامت کنید حتما وسایل و امکانات مورد نیاز مانند مواد غذایی مناسب و کافی ، روشنایی ، چرا غ قوه ، لباس گرم و مناسب و وسایل کمک های اولیه ی درمانی و .... را به همراه داشته باشید .

7-     در هنگام برافراشتن چادر دقتن کنید که با عث تخریب پوشش گیاهی نشوید و از زخمی کردن درختان و یا شکستن شاخه های آنها و یا زدن میخ به آنها جدأخودداری نمائید و رعاایت این امر را خصوصا به کوکان یاداوری کنید .

8-     به کودکان یادآوری نمائید که از محل زیاد دور نشوند و خطر گم شدن در جنگل و یا حمله ی حیوانات ساکن جنگل را به آنها یادآوری و گوش زد نمائید.

9-     حتی المقدور سعی کنید که در هنگام اقامت در جنگل از غذاهای سرد و مطمئن استفاده و چای را در ظروف مخصوص (فلاسک) نگهداری و استفاده نمائید. اما اگر می خواهید از غذای گرم استفاده کنید وسایل و امکانات پخت و پز مناسب را همراه بیاورید تا مجبور به افروختن آتش نشوید و تا می توانید از افروختن آتش در جنگلها خودداری کنید.

10- اگر اجباراً برای روشن کردن آتش یا چراغ نفتی، نفت را در خودروی خود حمل نماید حتماً آنرا در ظرف در بسته فلزی با گنجایش حداکثر 3 لیتر حمل نمائید و در هنگام استفاده دقت کنید که نفت را روی زمین و پوشش گیاهی نریزید.

11- در هنگام استفاده از کبریت برای روشن کردن گاز پیکنیک یا چراغ نفتی و یا هر چیز دیگر حتماً دقت کنید که چوب کبریت نیم سوخته یا نیمه مشتعل را روی زمین نیاندازید. چرا که چوب کبریت نیمه سوخته عامل ایجاد بسیاری از حرق ها در جنگل ها و بستان ها می باشد. لذا پس از استفاده از خاموش شدن آن اطمینان حاصل نمائید.

12- استفاده کردن از هوای پاک که طبیعت سبز و تفریح و استراحت با کشیدن سیگار و استعمال دخانیات مغایرت و تناقض دارد. ته سیگار روشن عامل تعداد زیادی از حریق های جنگلها و بوستانها است. لذا توصیه می شود هیچگاه در این اماکن اقدام به کشیدن سیگار و استعمال دخانیات ننمائید. و یا حداقل ته سیگار نیمه روشن خود را روی زمین پرتاب نکنید. و از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوید.

13- اگر تحت شرایط اضطراری مجبور به روشن کردن آتش در جنگل شدید حتماً در محل های تعیین شده از مسئولین اجاق های فلزی مخصوص به این کار اقدام نمائید.

14- در صورتیکه توسط مسئولین نگهداری از جنگل محل های خاصی جهت برافروختن آتش تعیین نشده بود و شما مجبور به برافروختن آتش بودید ضروری است محل مناسب و بدون درخت و پوشش گیاهی پیدا کنید و تا شعاع حداقل 3 متر از زمین را از خس و خاشاک و برگ های خشک پاک کنید و سپس زمین را مقداری بکنید و گود نمائید و خاک کنده شده را به صورت خاک ریز در اطراف گودال جمع نمائید و با چیدن تعدادی سنگ بر روی خاک ریز به صورت دایره اجاق کوچکی درست کنید. توجه کنید که بیشتر از حجم گودال آتش نیفروزید.

15- در صورت برافراشتن خیمه مراقب باشید که محل ایجاد اجاق دور از خیمه باشد و حتی در صورت استفاده از چراغ گاز پیکنیک و یا چراغ نفتی این وسایل را در بیرون خیمه و با حفاظ در مقابل وزش باد مورد استفاده قرار دهید. 16- هرگز مسئولیت برافروختن آتش را بر عهده کودکان و نوجوانان قرار ندهید و اجازه ندهید که آنها تحت هیچ شرایطی در جنگل آتش بازی کنند. و خطرات این کار را همواره به آنها گوشزد نمائید.

17- حتی المقدور از زغال چوب و یا چوب های خشک برای روشن کردن آتش استفاده کنید و اجازه ندهید که کودکان و نوجوانان برای جمع آوری چوب شاخه های درختان را بشکنند، بوته ها را بکنند و به پوشش گیاهی و درختان آسیب وارد کنند.

18- ایجاد آتش در جنگلها به حسب ضرورت و برای مدت محدود و مشخصی می تواند انجام شود و پس از استفاده از آن باید برابر ضوابط ایمنی کاملاً آنرا اطفاء نمود بنابراین روشن کردن آتش برای تامین روشنایی در هنگام شب و یا برای گرم شدن کار بسیار خطرناک است.

19- دقت کنید که در هنگام استفاده از آتش خود و دیگران و خصوصاً کودکان در نزدیکی آن قرار نگیرند زیرا در اثر گرم شدن سنگها امکان ترکیدن و پرتاب تکه های آن به اطراف و در نتیجه صدمه دیدن افراد وجود دارد.

20- پس از استفاده از آتش با خفه کردن آن بوسیله ریختن خاک و پاشیدن آب بر روی آن از خاموش شدن آن اطمینان حاصل نمائید. و در زمانیکه در حال ترک جنگل هستید مجدداً با ریختن خاک مرطوب بر روی خاکستر آتش از احتراق مجدد آن جلوگیری نمائید.

21- هرگز در حین حرکت با خودرو در جاده های جنگلی ته سیگار روشن و یا چوب کبریت نیمه مشتعل را به بیرون پرتاب نکنید. زیرا در این صورت و به احتمال زیاد باعث وقوع حریق در جنگلها خواهید شد.

22- بستانها و جنگلها بخشی از محیط زیست ما انسانها هستند که به لحاظ پالایش هوا و ایجاد محیط پاک و سالم از اهمیت و ارزش فوق الهاده ای برخوردارند بهترین شیوه آن است که با استفاده از کیسه های مناسب پلاستیکی ضایعات و زباله ها را جمع آوری کرده و به صورت در بسته آنها را در سطل های زباله به خارج از جنگل منتقل کرده و در محل های تعیین شده قرار دهیم.

23- اگر با خودروی شخصی به جنگل می روید و یا کلاً مسافرت می کنید حتماً یک دستگاه خاموش کننده دستی مناسب در خودرو نصب و آماده داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه حریق بتوانید در اولین فرصت آنرا کنترل و مهار و اطفاء نمائید.

24- در صورتیکه در جنگلها، بستانها و باغ ها با حریق مواجه شدید بهترین روش استفاده از خاموش کننده دستی و در صورت نبود پاشیدن خاک بر روی آتش و خفه کردن آن و همچنین اطفاء به روش آب است. در این شرایط با حفظ خونسردی کودکان و افراد مسن را به محل امن انتقال داده و با استفاده از امکانات موجود حداکثر تلاش خود را جهت اطفاء حریق به عمل آورید و در صورت گسترده بودن حریق سریعاً نگهبانان و مأمورین حفاظت از جنگل و یا آتش نشانی را در جریان قرار داده و با آنها همکاری نمائید.  

نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی بجنورد.با تشکر از ایشان

توصیه هاو هشدارهای ایمنی در خصوص جنگل ها و بوستان ها