X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
سه‌شنبه 23 فروردین‌ماه سال 1390

آشنایی باموزه حیات وحش و تاریخ طبیعی داراباد

موزه طبیعت و حیات وحش ایران، یکی از موزه‌های استان تهران است و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخهای پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته بوده‌است و پس از انقلاب، با تغییراتی برای استفاده عموم به موزه‌ای با محوریت طبیعت ایران تبدیل شد. این موزه در سال ۱۳۷۲، توسط شهرداری تهران و به منظور آشنایی شهروندان با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، افتتاح گردید.

در سال ۱۳۸۰ مجسمهٔ دایناسور گیاهخوار «کامپتوزوروس» که در دوران ژوراسیک در ایران می‌زیسته‌است و آثار آن در سنگواره‌های تشکیلات شمشک کرمان یافت شده بوده، توسط هنرمندان ایرانی و افغانی در یزد ساخته، و بعنوان نماد در محل ورودی موزه نصب گردیده‌است.

موزه در سال ۱۳۷۶ به عضویت شورای بین‌المللی موزه‌ها (ICOM) در آمد و در همین سال نیز بعنوان اولین موزه ایرانی به شبکه جهانی اینترنت پیوست و مجله اینترنتی پر طرفدار «طبیعت و حیات وحش ایران» را با حمایت شرکت خدمات اینترنتی ندا رایانه، راه‌اندازی نمود. همچنین با عضویت مدیر آموزش و نمایشگاه موزه در کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN-CEC)، بصورت فعال در گردهمایی‌های بین‌المللی شورای جهانی موزه‌ها (ICOM) در اسپانیا و سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) در شمال آفریقا، شرکت نمود.

موزه دارای ساختمانی دو طبقه با زیر بنای ۲۵۰۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۱۲۰۰۰ متر مربع، و دارای بخش‌های متعددی است که عبارتند از:

بخش آبزیان، پرندگان و پستان‌داران شامل:

- سالن نمونه‌های اروپایی، آسیایی و امریکای شمالی با انواعی از، گوزن‌ها، خرس قهوه‌ای و موس آمریکای شمالی، پرندگان و ببرهای آسیایی و سیبری.

- دو سالن از نمونه‌های پستانداران، پرندگان و آبزیان ایران با انواعی از، آهو، کل و قوچ، قرقاول، خرس، پلنگ، شغال، روباه، گرگ و گربه سانان کوچک و بزرگ.

- سالن نمونه‌هایی از پستانداران و پرندگان قاره آفریقا.

- سالن آبزیان و خزندگان (زنده و تاکسیدرمی شده) است.

- قفس‌های گربه‌سانان بزرگ (زنده)، مانند پلنگ ایرانی و شیر و پلنگ آفریقایی. و قفس‌های پرندگان و پستانداران کوچک در محدوده داخلی نمایشگاه و در محوطه موزه.

بخش زمین‌شناسی: که در آن ویژگی‌های دوران مختلف زمین‌شناسی با دیدگاه محیط زیست جانوری و گیاهی به همراه صدها نمونه از سنگها، کانی‌ها و سنگواره‌های ایران، به نمایش گذاشته شده‌است.

سالن پروانه‌ها: با نمونه‌هایی از انواع پروانه‌ها، عنکبوت‌ها، رتیل‌ها و عقرب‌ها است.

کارگاه تاکسیدرمی: که در آن ضمن تاکسیدرمی نمونه‌ها زیر نظر استاد بین‌المللی این فن، چگونگی حفظ و نگه‌داری نمونه‌های موجودات را نیز به نمایش گذاشته‌است. کارگاههای لمس حیوانات زنده برای دانش‌آموزان در ایام جشنواره کودک و طبیعت و در طول سال، در این محل برقرار می‌شود.

از ویژگی‌های خاص این موزه، دارا بودن بخش‌های جانوران زنده(پرندگان، خزندگان و دوزیستی‌ها، آبزیان، پستانداران بخصوص گربه‌سانان بزرگ) و در بخش غیر زنده، نوع کم‌یاب پوست ببر مازندران (منقرض شده) است که نمونه‌های پوست آن با رعایت مقررات CITES، جهت بررسی ژنتیکی به آمریکا فرستاده شده‌است. همچنین، دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران در حال انقراض، با نام‌های گور ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در آن به نمایش گذاشته شده‌است.

انتشارات: انتشار بسیاری از کتاب‌های مفید در حوزه محیط زیست برای کودکان و نوجوانان و همچنین مرجع دانشگاهی. از جمله مجموعه حیوانات زیبای من، ماهیهای آبهای داخلی ایران، اکولوژی و ...

کلاسهای آموزشی، فعالیت‌ها و مراسم:

-کلاسهای آموزشی برای دانش‌آموزان در گروههای سنی مختلف، در طول تابستان و با همکاری گروههای NGO و داوطلبین فعال، جهت افزایش آگاهیهای زیست محیطی برگزار می‌گردد.

-جشنوارهٔ کودک و طبیعت که به مناسبت روز جهانی کودک و به مدت یک هفته برگزار می‌گردد. در طی این مدت با ورودی رایگان کودکان، برنامه‌های شاد و مفرح با محوریت آموزشی حفاظت از محیط زیست برای ایشان برگزار می‌شود.

-روز جهانی موزه، با ورودی رایگان برای عموم مردم.

-نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور با مضمون حفاظت جهانی از زمین و محیط زیست که با شرکت فعال کاریکاتوریست‌های مشهور بین‌المللی، در یک دوره برگزار گردیده.

برگزاری تورهای طبیعت‌گردی با محوریت آموزشی و آگاهی عمومی برای حفاظت از محیط زیست.

امکانات جانبی موزه به شرح ذیل است:

-کتابخانه با داشتن بیش از پانزده‌هزار جلد کتاب در زمینه‌های تخصصی مربوط به محیط زیست، از معتبرترین کتابخانه‌های علوم گیاهی، جانوری و زمین‌شناسی در تهران به شمار می‌رود. این کتابخانه در مدخل ورودی موزه جهت دسترسی آسان عموم علاقمندان قرار داده شده‌است و اولین کتابخانه عمومی در ایران است که از سال ۱۳۷۶ امکان دسترسی و استفاد مراجعین از شبکه اینترنت را فراهم آورد.

-سالن آمفی تئاتر با ظرفیت حدود ۷۰ نفر، محل نمایش فیلم‌های آموزشی در خصوص محیط طبیعی و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی گروههای سنی مختلف و سمینارها در خصوص محیط طبیعی و کنسرت‌ها است.

-سینمای روباز هرساله در طول تابستان دایر است .

-کلینیک دام‌پزشکی در مجاورت موزه، جهت معاینه و درمان حیوانات مختلف خانگی وجود دارد. همچنین در فروشگاه این کلینیک، حیوانات مختلف اهلی از جمله انواع پرندگان، سنجاب‌ها، خرگوش‌ها، سگ‌ها و گربه‌ها، لاک‌پشت‌ها و ... توسط دامپزشک متخصص به فروش می‌رسد. 

نقل از ویکی پدیا