X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
سه‌شنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1390

به بهانه پاسداشت مقام معلم

 استاد علی نقی یزدان پناه . بخش اول

پرداختن به شخصیت معلم و اهمیت و ارزش آن کار دشواری است و برای این حقیر با بضاعت علمی ادک دشوارتر.ولی در این مقال سعی داشته نگاهی به سیر اهمیت نقش معلم در تاریخ گذشته بیافکنم. بدون تردید نام معلم در کنار فراگیری و تعلیم وتربیت و آموختن و فرهنگ قراردارد و از ابتدای خلقت همه آنچه را که امروز به عنوان تجربیات بشری و غیر بشری دستاورد تمدن گذشته وجود دارد محصول تلاش و کوشش معلمانی است که در اعصار و قرون گذشته با انتقال علم سعی در پیشرفت و ترقی رشد و تعالی بشر داشته اند.

معلم درایران باستان از آنجا که مهمترین نقش را در سازمان جامعه از طریق آموزش وپرورش نوباوگان و فرزندان اجتماع به عهده داشت ،بی نهایت مورد علاقه و احترام وتوجه خاص بوده است. معلمان مهمترین و مطمئن ترین واسطه انتقال تمدن و فرهنگ و دانش گذشتگان به نسل های آینده بوده اند و هم اینان با رهبری معنوی خود موجب تحولات اجتماعی و سنتهای فرهنگی شده اند.

ارزش تعلیم و ربیت در آیین زرتشت کاملا مشخص است و اهمیت مربی ومعلم همان بس که زردشت خود را معلم نامیده است و معجزه او نیز در کلام و زبان روان و زیبای خاور وخوارزم بوده است.

در ایران باستان تخصص مورد توجه بوده و هر معلم با توجه به تخصص خود تعلیم می دادهاست. در میان قوم ماد پدر، رئیس خانواده ،آموزگار و مراقب آتش ، مقدس بوده اند.

آموزگاران پیش از تدریس موظف به مطالعه بودند تا بتوانند به آرامی و تبحر تدریس کنند و اگر در این کار کوتاهی می کردند البته گناهکار به شمار می آمدند. این آموزگاران در حقیقت راهنمایان شاگردان خود در همه زمینه های زندگی بودند که احترام به خانواده و کشور و همراهیی و هماهنگی با یکدیگر را به متعلمان خود می آموختند و ضمن بیان داستان های جنگی و روایت های اخلقی و شرح احوال بزرگان گذشته ، کودکان را با ارزش های والای جامعه آشنا می کردند.

در دوران ساسانی آموزگاری یک شغل رسمی به مغان و موبدان اختصاص داشت . این آموزگاران به علوم و فنون زمان تسلط داشتند.

اسلام نیز از ابتدای طلوع خود به حمایت و طرفداری از علم و دانش برخاست . تحصیل دانش را برای هر فردی لازم شمرد و برای همگانی شدن فرهنگ و آموزش و پرورش احتکا رعلم را ممنوع ساخت. دانشمندان و استادان را به آموزش شاگردان وتوسعه و گسترش رهنگ و دانش تشویق و ترغیب کرد.

فضیلت علم مانند آفتاب آشکار و از غبار شک وشبهه پیراسته است. در حدیث آمده است که فرشتگان بالهای خویش را برای طالب علم می گسترند و پیامبر اکرم (ص) بزرگترین معلم تاریخ بشر است که تاکید فراوان بر علم آموزی نموده است.

معلمان کسانی هستند که چراغ دانش را روشن کردند و مشعل خود را تابنده ساختند .آگاهی و شعور را فریضه قراردادند. 

ادامه دارد...