X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
دوشنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1390

آشنایی با جاذبه های گردشگری فریمان

از بزرگ ترین باغ ملی استان تا رزمگاه رستم و اسفندیار
خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1389/09/23 شماره انتشار 17723 
سفر فرصت خوبی است، برای ایجاد تنوع، برای کشف استعداد، برای کسب آگاهی، برای شناخت اطرافیان و... از همه مهم تر این که در سفر به دلیل تماشای مکان های جدید، شناخت آداب و رسوم مختلف و فرهنگ های دیگر و... فرصت فکر کردن به مشکلات خود را نخواهید داشت. بهانه اصلی خیلی از ما برای کوتاهی در امر سفر، ترس از هزینه های آن است. هواپیما را خیلی پرهزینه می دانیم و سفر با قطار یا اتوبوس را خیلی طولانی و کسالت بار! اما یک وقت هایی سفرهایی کوتاه حتی با اتوبوس خستگی و کسالت به همراه ندارد و از طرفی همان فرصت هایی که اشاره شد را هم در پی خواهد داشت به شرط این که دیدنی های اطراف خود را خوب بشناسیم. در هر کجای استان خراسان رضوی که باشید، فاصله شما با شهرهای دیگر چندان قابل توجه نیست؛ شهرهایی مثل فریمان که سرشار از دیدنی هاست. چندی قبل به معرفی بند فریمان پرداختیم. در این مطلب هم می کوشیم تا برخی دیگر از دیدنی های این شهر را به شما معرفی کنیم.

خراسان گردی گزارش شهر فریمان که از نعمت جاذبه های گردشگری بسیار و مردمانی خونگرم برخوردار است در فاصله ۷۵کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. در اطراف این شهر و منطقه پیرامون آن رودخانه های سنگ بست، قلندرآباد، کلاته منار و براشک جریان دارد.پوشش گیاهی مناطق اطراف فریمان متشکل از درختان ارس، پسته، گونه های گون، درمنه، قیاق، گل بنفشه و... است. جالب است بدانید در مجموعه حیات وحش این منطقه، حیواناتی چون قوچ، آهو، خرگوش و پرندگانی چون کبک و تیهو زندگی می کنند؛ وجود این حیوانات و آن پوشش گیاهی به خوبی از آب و هوای مساعد این منطقه حکایت می کند.در ۵۳کیلومتری شهر فریمان مجموعه تفریحی آبگرم شاهان گرماب نیز قرار دارد که بنابر آمارهای اعلام شده، سالانه حدود 1.5 میلیون نفر به آن مراجعه می کنند و در میان این جمعیت مسافران خارجی به ویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس هم حضور دارند. در آینده نزدیک این آبگرم را نیز به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با دیدنی های فریمان

ایوان رزمگاه بنایی است در فاصله ۵۲کیلومتری شرق فریمان در روستایی به نام رزمگاه! براساس مستندات تاریخی این مکان محل مبارزه رستم قهرمان بزرگ شاهنامه با اسفندیار است. در حال حاضر از این بنا تنها ایوانش به جای مانده که شامل یک بنای مربع شکل و ایوانی متصل به ضلع سمت قبله است.

مزار بی آبه 
این مزار در فاصله ۲۷ کیلومتری جنوب فریمان و در روستایی به همین نام واقع شده است و طرح کلی این بنا چلیپایی شکل ساخته شده است به طوری که در میانه آن یک فضای مربع شکل به ابعاد ۶۹۰۶۹۰ سانتی متر قرار گرفته و در هر چهار طرف آن ایوانی ایجاد شده است. این بنا فاقد کتیبه است ولی احتمال ساخت چنین مزاری در سده های نهم تا یازدهم هجری به واسطه روی کار آمدن صفویان و گسترش مذهب تشیع بیشتر است.
باغ ملی فریمان 
این باغ ملی بزرگ ترین باغ ملی استان است و معماری به کار رفته در فضاهای ورودی شامل ستون های پیوسته در ورودی غربی و سبک دیوارهای آن، بنا را در زمره منحصر به فردترین باغ های ملی کشور در آورده است. این باغ در هسته مرکزی شهر قرار گرفته است و محلی دلنشین برای گذراندن اوقات فراغت مسافران و سیاحان به شمار می آید. عمارتی در وسط این باغ قرار گرفته که هم زمان با باغ ملی احداث شده ولی در سال های گذشته تغییراتی در نمای آن صورت گرفته است. امیدواریم در فصل بهار یا تابستان گزارش مفصلی از این باغ ملی منتشر کنیم.

تفرجگاه طبیعی زرکک

در فاصله ۱۷کیلومتری جنوب غربی شهرستان فریمان در حد واسط جلگه رخ و مرکز شهرستان در بین دو رشته کوه زیبای قطار النگ و یخ آبی واقع شده است. این منطقه دارای چشمه های جوشان و طبیعتی سرسبز است که هر سال تعداد زیادی از مسافران و گردشگران از این منطقه سیاحتی بازدید می کنند. از مناطق تفرجگاهی دیگر شهرستان فریمان می توان به باغ عباس، سیرزار و آبشار زیبای چارتکاب و مزار سیدنظام‌الدین اشاره کرد.

مجموعه معماری سنگ بست

الف) مقبره ارسلان جاذب-این مقبره مربوط به ارسلان جاذب والی و سپهسالار توس یکی از دو سردار سلطان محمود غزنوی است. وی در مدخل جنوبی دشت توس در محل سنگ بست رباطی بنا نهاد و گور خود را نیز در میان آن رباط ساخت. وی در سال۴۱۹ یا۴۲۰(ه.ق) وفات یافت و در همان مکان به خاک سپرده شد این بنا از بناهای ارزشمند قرون اولیه اسلام در خراسان است که به صورت چهار طاقی تبدیل به هشت ضلعی شده و سپس گنبد آجری زیبایی از نوع یک پوش بر فراز آن قرار گرفته است. فضای داخلی آن با رنگ های مختلف و نقوش هندسی کتیبه کوفی و گچ بری زینت یافته است و گوشواره ای مشبک پا کار گنبد و آجر چینی خفته و راسته بنا و خط کوفی معقلی زیر گنبد و تکرار کلمه محمود در آن از ویژگی های این بناست.

ب) میل ایاز-به فاصله کمی از مقبره ارسلان جاذب میلی منسوب به ایاز است که در متون تاریخی از وی به عنوان مقرب دربار سلطان محمود غزنوی یاد شده است.بنای آجری میل ایاز روی صفحه ای چهارضلعی ایجاد شده که ضخامت تحتانی آن 5.5 متر و قطر بالای آن 2.5متر است و در ساختار داخلی آن ۱۰۱ پله تعبیه شده است. نمای بیرونی میل ایاز با آجر کاری مضاعف پوشش یافته و بخش فوقانی میل با کتیبه آجری به خط کوفی معقلی آراسته شده است.
ج) رباط سنگ بست-این بنا را حمد ا... مستوفی به امیرعلی شیرنوایی نسبت داده که روی ویرانه های بنایی از ارسلان جاذب والی توس و در دوره غزنوی ساخته شده است. رباط سنگ بست با نقشه مستطیل شکل با دارا بودن برج های دیده بانی و نگهبانی در چهار طرف نیز دارای نیم برج هایی برای تقویت دیوارهای اصلی و مرتفع آن است. سر در ورودی این بنا شباهت بسیاری به کاروان سرای مهیار در اصفهان دارد. فضای داخلی رباط در حیاط مرکزی مشتمل بر حجره ها و اتاق های ویژه اقامت کاروانیان و اصطبل است.
قلعه نعمان 
این قلعه در ۱۶ کیلومتری شمال غرب فریمان واقع شده است. قلعه نعمان را متعلق به قرن ۱۱ هجری قمری می دانند که به عنوان آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. افسوس که از این اثر تاریخی تنها بناهای ضلع شمالی و شرقی آن بر جای مانده است