X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
شنبه 7 خرداد‌ماه سال 1390

زیبایی های مهاباد

جاده‌ای به سمت بهار

جام جم آنلاین: سفر به مهاباد سفر به سرزمین رنگ‌هاست. فصل بهار را بی‌شک باید به این سو کشاند. پا به پای جاده‌هایی شد که از دل باغ‌ها می‌گذرند و رنگ به رنگ ما نو می‌کند. دگرگون می‌شویم. نفس می‌کشیم زندگی را. استراحتی می‌دهیم به سینه‌های سوخته از دود و سرب.
چگونه به مهاباد برویم
مثل همه شهرهای ایران با اتوبوس و وسایل شخصی هم می‌توان به مهاباد رفت. این انتخاب برای کسانی که یا وقت زیادی دارند و به احتمال قوی می‌خواهند شهرهای سرراه را هم ببینند. یا به مهاباد نزدیک هستند. اما دو انتخاب دیگر هم هست. با هواپیما رفتن خرید وقت است که البته اگر مبدا را مثل همیشه تهران بگیریم باید در ارومیه به زمین بنشینم و باقی مسیر را با اتوبوس، مینی‌بوس یا سواری تا مهاباد برویم. اما انتخاب دیگری هم هست. قطار تهران ـ ارومیه را مهمان شویم. اما باز هم باید مسیر ارومیه تا مهاباد را با مینی‌بوس، اتوبوس یا تاکسی برویم. آن سفر رنگ‌رنگ را برایتان به تصویر کشیده‌ایم از همین‌جا شروع می‌شود. اصلا اگر یکسره به مهاباد می‌رفتید خیلی چیزها را از دست می‌دادید.
از ارومیه تا مهاباد راه زیادی نیست، جاده‌ای به طول ??? کیلومتر که از میان باغات سیب، انگور و سواحل زیبای دریاچه ارومیه به شهر تاریخی و خاطره‌انگیز مهاباد قصه می‌کشاند. این جاده از زیباترین جاده‌های کشور محسوب می‌شود که در فصل بهار زیبایی‌های آن به اوج می‌رسد. مسافران حین سفر می‌توانند مزارع سرسبز، تالاب‌های پر از گل و گیاه و پرندگان در حال پرواز یا شکار و دریاچه نیلگون پشت سد حسنلو و دشت‌های پر از لاله و شقایق‌های وحشی را تماشا کنند. بنابراین مقدمه سفر به مهاباد پر از رنگ و راز و چشم‌اندازهای زیبا. پیش از رسیدن به مهاباد، پارک ملی دریاچه ارومیه، تالاب‌های یادگارلو، قم قلعه و یوسف کند، با مناظر بدیع و دل‌انگیز در چشم‌انداز مسافران قرار می‌گیرد.
«تالاب یوسف‌کند» با نیزارهای بلند و انواع پرندگان بومی و مهاجر که در حال شنا و استراحت دیده می‌شوند، چسبیده به شهر مهاباد است. زیبایی‌های این تالاب به اندازه‌ای است که هر مسافر تازه واردی را برای تماشای جاذبه‌های خود متوقف می‌کند. یک خیابان عریض که هم‌اکنون در حال بازسازی و نوسازی است، ارتباط تالاب یوسف‌کند با اولین میدان مهاباد را برقرار می‌کند. این میدان به نام «هه ژار» دانشمند، شاعر، نویسنده کرد نامگذاری شده و پیکر وی نیز در این میدان قرار داده شده که رو به شرق دارد.