X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
شنبه 11 تیر‌ماه سال 1390

رابطه جیب جوان‌ها و اوقات فراغتشان

به گزارش عصر امروز، درست است که خیلی از ما نسل سومی ها حالا دیگر به مدرسه نمی رویم و هیچ معلم انشایی نمی خواهد انشایی بنویسیم تا همه بچه های کلاس بدانند تابستان خود را چگونه گذرانده ایم یا اوقات فراغت‌مان را چطور پر کردیم، اما بحث پرکردن روزهای کش‌دار تابستان فارغ از درس و گاهی کار هنوز برای جوان‌ها سند چشم انداز چند ساله می خواهد.

اصلا ماجرای کلافگی تابستان و سردرگمی‌مان برای گذران روزها ربطی به عدد سن‌مان که هر سال بیشتر می شود ندارد، این ماجرای کسل کننده هر سال تکرار می شود. اصلا فرض بگیریم که در این وانفسای کلافگی و سردرگمی برنامه ای ریختیم، همه‌مان می دانیم در این مرحله اول باید به جیب مبارک‌مان هم نگاهی بیاندازیم، سبک و سنگین کنیم بعد تصمیم بگیریم کجا برویم و چه کنیم. بر همین اساس در مجال یک گزارش به قیمت بلیط سینما،تئاتر و کنسرت، سه گزینه ای که اغلب جوانان در تابستان از آنها سراغ می گیرند، پرداختیم.

در روزهای ابتدایی ماه جاری که مقدمه تابستان است اگر قصد رفتن به سینما داشته باشید چند گزینه برای انتخاب دارید: قصه پریا، دخترشاه پریون، ورود آقایان ممنوع، جرم، پایان نامه و فوتبالی ها. طبق مصوبات شورای صنفی نمایش خانه سینما آخرین مبلغ اعلام شده برای بهای بلییط سینماها به این شرح است : سینماهای مدرن ۴۰۰۰ تومان ،سینماهای ممتاز ۳۰۰۰ تومان،سینماهای درجه یک ۲۰۰۰ تومان و سینماهای درجه دو ۱۵۰۰ تومان.

اگر این مقدار پول در جیبتان هست بسم الله ، اگر ۴ هزار تومان دارید می توانید به سینماهایی مثل آزادی، ملت یا فرهنگ بروید و اگر نه می توانید سراغ سینماهای دیگری مثل اریکه ایرانیان، پردیس زندگی، آفریقا، ایران، صحرا و فلسطین بروید، اگر نمی خواهید ۳ هزار تومان هم هزینه کنید و کارتان با بلیط های ۲ تا ۱ هزار تومانی راه می افتد بروید سر وقت سینماهای دیگر. در حال حاضر تقریبا همه سینماها اطلاعات گویا دارند، بنابراین قبل از رفتن می توانید از قیمت بلیط هر سینما اطلاع پیدا کنید.

گزینه بعدی تئاتر است. برخی بر این باور هستند که اصولا هر کسی برای دیدن تئاتر راهی سالن های نمایش نمی شود؛ یعنی آن دسته از جوانانی که بخشی از اوقات خود را با دیدن تئاتر پر می کنند بیشتز ار قشر روشنفکر و هنر دوست هستند. به هر حال از هر قشری که هستید محض اطلاع تان می گوییم بلیط تئاترها بسته به سالنی که گروه نمایش در آن اجرا دارند تغییر می کند. مثلا بلیط سالن های مختلف تئاتر شهر تقریبا پایین تر از سایر سالن ها است. در تئاتر شهر می توانید با ۶ تا ۸ هزار تومان نمایش مورد علاقه تان را ببینید، اما برای دیدن نمایش های به اجرا رفته در سالن ایرانشهر باید از ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان بپردازید.

معمولا طبق رسم هر ساله در ماه تابستان کنسرت های بیشتری برگزار می شوند و سالن ها در روزهای مختلف میزبان خواننده ها و طرفدارانشان می شوند. رفتن به کنسرت ها از برنامه هایی است که می توانید در روزهای تابستان عملی اش کنید. البته برای این مورد هم مثل سایرموارد باید اول با اسکناس های در جیب تان مشورت کوتاهی بکنید. برای رفتن به کنسرت ها، دیدار رو در رو با خواننده مورد علاقه تان و تجربه یک روز پر از هیجان باید هزینه های متفاوتی را بپردازید و این تفاوت ناشی از مکان یا سالن اجرای کنسرت، خواننده ای که قرار است مهمان صدایش شوید و المان های دیگری مثل امکانات سالن و ... است.

در گذشته‌ای نه چندان دور میانگین قیمت بلیط اغلب کنسرت ها بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان بود ! در حال حاضر این میزان به ۶۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرده؛ یعنی برای دیدن کنسرت ها بین ۲۵ تا ۶۰ هزار تومان باید بپردازید. اگر بخواهید چهره به چهره خواننده مورد علاقه تان بنشینید و تمام حرکات او را زیر نظر بگیرید باید بلیط ۶۰ هزار تومانی تهیه کنید. اگر وسع تان به این مقدار نمی رسد می توانید بلیط ها ۵۵، ۵۰، ۴۵ ، ۴۰ ،۳۵ ، ۳۰ و ۲۵ هزار تومانی بخرید و در ارتباطی مسقیم با قیمت بلیط به صندلی های عقب و عقب تر سالن بروید. با بلیط های ۲۰ هزار تومانی هم می توانید تنها صدای خواننده و تصویر او را روی پرده های بزرگ سالن (البته در صورتی که پرده داشته باشند) ببینید که در این صورت پیشنهاد می کنیم آلبوم خواننده مورد نظر را با ۲ تا ۴ هزار تومان هزینه تهیه کرده و در خانه به صدای او گوش کنید.

اگر هوس کردید در اولین ماه تابستان به کنسرت بروید، بهتر است بدانید تیرماه ۹۰ کنسرت های بزرگی با حضور خواننده های مطرح برگزار می شود.

احسان خواجه امیریف بنیامین، محسن یگانه، رضا صادقی، گروه های رستاک و آریان در جزیر ه کیش کنسرت دارند.

برنامه کنسرت های سالن همایش های برج میلاد در تیرماه به این شرح است: محسن یگانه ۱۳ و ۱۴ تیر، پیام صالحی ۸ تیر، فرمان فتحعلیان ۹ و ۱۰ ، بنیامین ۱۶ و ۱۷ تیر، شهرام ناظری و حسین عیزاده از ۵ تا ۸ تیرماه.

مهدی مدرس ۱۷ تیرماه در سالن اریکه ایرانیان اجرا دارد و رضا صادقی ۹ . ۱۰ تیر درسالن شهید بابایی قزوین روی سن می رود.

گروه سیمرغ با خوانندگی همایون شجریان از ۱۳ تا ۱۷ تیر در تالار وحدت اجرا دارند.حرف آخر اینکه اگر جوانی توانایی پرداخت این هزینه ها را نداشته باشد و دلش غنج برود برای دیدن فیلم‌های روی پرده و تئاترهای به اجرا رفته ، اگر دلش بخواهد برود کنسرت خواننده مورد علاقه اش اما جیب هایش خالی باشد، چاره ای هم دارد؟
مرجع : برنا