X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
شنبه 11 تیر‌ماه سال 1390

تعطیلات داغ تابستان در روستای کندوان

 خانم راحله اسدی:

از زمان کودکی تا به حال قبل از اینکه گرمای سوزان آفتاب تابستان تنم را بسوزاند آغاز این فصل را با هیاهوی بچه هایی که امتحانات آخر سال را پشت سر گذاشته اند و در کوچه و پس کوچه های شهر،  به دنبال گذران اوقات فراغت خود بودنند به یاد می آورم. تابستانهای داغ تهران ، کوچه های مملو از اتومبیل های خاموش که به دلیل نبود پارکینگ دو قلو در کنار هم آرمیده اند فضای بازی دوران کودکیمان را از بچه های سر در گم از بی برنلامه گی تعطیلات گرفته است از همه مهمتر پدر و مادر های دایما مشغول که کمترین زمان را برای استراحت خودشان هم ندارند چه رسد به برنامه های تفریحی و مسافرتی برای بچه های سردر گم در پیچ وخمهای طولانی تعطلات تابستان. فصل گرما با همه مشکلات شهر نشینی فرا می رسد و در این میان هر سال با ضرب و زور کودکان خسته از فوتبالهای خیابانی و کلاسهای اجباری که به قول ما می تواند ساعاتی از اوقات فراغت فرزندانمان را پر کند برنامه سفر چیده می شود. کجا برویم ؟همه جا گرم است. هر جایی برویم آسمان همین رنگ است . شهر های دیگر هم شلوغ و گرم هستند. این بهانه های والدینی است که دغدغه مرخصی از محل کار،مکان اقامت،هزینه های سفر،ذهنشان را مشغول کرده است. ولی با کمترین دغدغه ذهنی و هزینه می توان به دامان طبیعت زیبای شمال غرب وبه ارتفاعات سهند سفر کرد و چند روزی را به دور از هیاهوی ترافیک شهر سپری کرد.
در ابتدای دوران سوم زمین شناسی وقبل از آن، در محل ارتفاعات آذربایجان، دریای بزرگی قرار داشت که تتیس نامیده می‌شد. بعدها به دلیل چین خوردگیهای پوسته زمین در جریان کوه زایی زمین فلات آذربایجان وارتفاعات سهند شکل گرفتند. سهندبا ارتفاع3520متر از سطح دریا مرتفع ترین منطقه آذربایجان به شمار می آیدو اما کوه های کندوان با ارتفاع 3107متر به کوهستان سهند می پیوندد. 


در میان همین کوهای سر به فلک کشیده ایی که دستانمان به دامان زرد خورشید خانم می رسد روستایی به نام کندوان از دل صخره های شگفت انگیز به دنیا آمده است. روستایی که برطبق افسانه ها ی دوران کهن به دلیل دلیل وقوع حوادث تاریخی  و به خاطر دفاع مردم روستای حیله وربه صورت دسته جمعی به این منطقه مهاجرت کردند و درمخروط های  صخره ای شکل این منطقه استقرار پیدا کردند .

روستای کندوان از معدود روستاهای شگفت انگیز صخره ای دنیا است.روستاهای مشابه در منطقه داکوتای آمریکا و کاپادوکیای ترکیه (روستای گورمه)واقع شده اند.کندوان در جنوب شهر تبریز و در فاصله60   کیلومتری آن قرار دارد .
ورود به این روستا نخستین جرقه حسادت شهر نشینی، شهر نشینان سوار بر کارت سوخت را روشن می کند. وجمله معروف خوش بحالشان با این آب و هوا ،اصلا اینجا نیازی به کولر نیست.بر زبانهایشان جاری می شود  در همین زمان است که باید شعر کتاب فارسی دوره دبستانمان را دوره کنیم و بخوانیم :
خوشا به حالت ای روستایی
چه شادو خرم ،چه باصفایی
در شهر مانیست جز دود ماشین
دلم گرفته از آن واز این
چرا کندوان؟سوالی که ذهن هر مسافری را به سوی خود می کشاند. وجه تسمیه این محل چیست؟ چگونه مردم در دل این صخره های تودر تو زندگی میکنند ؟
کندوان در اصل ریشه پهلوی دارد.کندوان از لغت کندگ از زبان پهلوی آمده است .کنده یا گودال طبق آنچه در برهان قاطع آمده است زیر زمینی است که در صحرا جهت استراحت مسافران می کندند و یا جایی که در دامان کوه به جهت نگهداری گوسفندان کنده میشد. واژه کندگ در حالت جمع،کندگان است و معرب آن کنجان است.که امروزه به کندوان تغییر یافته است.البته خالی از لطف نیست که بدانیم به دلیل شباهت این مخروطه های سنگی به کندوی عسل به این منطقه کندوان گفته می شود .

                                                                             .
با وجود تغییر نام روستا از کندجان به کندوان هنوز هم بیشتر اهالی محل اینجا را کند جان می نامند. کرانهای قابل سکونت در کندوان دارای خصوصیات ویژه ای هستند. ارتفاع و قطر این کرانها بین 30تا50مترمتغییر است.
برخی از این کرانه به هم متصل هستند و برخی دیگر با فاصله اندکی از همدیگر قرار دارند و فاصله بین آنهاکوچه های باریک وپر پیچ وخمی است که همان آبراهه ها وشیارهای فرسایشی بین کرانها است .اغلب این کرانها دو یا سه طبقه هستند و برخی از آنها نیز سه یا چها طبقه هستند . این طبقات به وسیله پله های سنگی کنده شده در بدنه کرانه به همدیگر ارتباط پیدا می کنند.طبقه همکف کرانه معمولا برای نگهداری دام وطیور استفاده می شود. از طبقات دوم و سوم کرانها برای سکونت استفاده می کنند و طبقه چهارم به عنوان انباری مورد استفاده قرار می گیرد . کرانهای مسجد ومدرسه وفروشگاه صنایع دستی از جمله بزرگترین کرانهای کندوان می باشند .
اگر باورها و آیین های تاریخی مان را حفظ می کردیم و آنهارا اجرا می کردیم .کودکانمان دچار سر در گمیهای فرهنگی و آیینی نمی شدند و آیین های ممالک دیگررا بر رسوم خود ترجیح نمی دادند.          
باورهای مردم کندوان از دیگر جذابیتهای این روستای تاریخی محسوب می شود. آنان باور هایی در خصوص گاه شماری مبتنی بر کشاورزی دارند ، طراوت بارش نیسان بهاری، زمان برداشت گندم درتابستان، خرمن کوبی پاییزوچله کوچک وچله بزرگ ازآن جمله اندکه برای برگزاری هر کدام مراسم وآیینهای خاصی دارند .باورهای مذهبی مردم کندوان در ماههایی همچون محرم، صفر، رجب، شعبان ورمضان جلوه گر ریشه های اعتقادی این مردم است.
                                                                                                                 
این سرزمین با وسعت کم دارای جذابییتهای بی نظیری همچون خانه های صخره ای، باغات وسیع میوه، چشمه های آب معدنی با خواص درمانی که از کوه های آتشفشانی سهند سرچشمه می گیرند، لبنیات وعسل مرغوب که شهرت ملی دارند و طبیعت زیبا وبکر است. این روستا قابلیت تبدیل شدن  به یکی از قطبهای مهم گردشگری درسطح ملی منطقه ای را دارااست.
در حال حاضر این منطقه سالانه سیصد هزار بازدید کننده دارد .در صورتیکه با وجود جذابیتهای بی نظیر ش می تواند با برنامه ریزی ومدیریت گردشگری تعداد بیشتری گردشگر را به سوی خود جذب کند.
علاوه بر این می تواند پوششی مناسب برای روزهای داغ تابستان و بچه های خسته از امتحانات آخر سال باشد و آنهارا با طبیعت وفرهنگ سرزمینشان آشنا سازد . سفر به روستا های ایران وشناخت فرهنگ و طبیعت آنها از مناسب ترین گزینه ها برایآشنایی با میراث طبیعی و تاریخی و گذران اوقات فراغت است.