X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
دوشنبه 27 تیر‌ماه سال 1390

نکاتی در باره اردوگاه ها

هر ساله میلیون ها دانش آموز پس از تعطیلی موقت کلاس ها و با استفاده از فراغت تابستانی، برای برخورداری از لحظاتی شاد، پرنشاط و آموزنده، در اردوهای تابستانی شرکت می کنند.

بنابراین تامین و حفظ تندرستی آنان مسئولیت بزرگی بوده و نیازمند تشکیلات و برنامه ریزی های گسترده ای است.

انواع اردوگاه ها

الف: اردوگاه های کوتاه مدت از قبیل اردوگاه های پیشاهنگی، نظامی، تابستانی و اضطراری مانند اردوگاه هایی که در مواقع بروز حوادث ناگزیر مانند جنگ، سیل، زلزله و ... احداث می شود.

ب: اردوگاه های دراز مدت مانند اردوگاه های کار و سازندگی

اصول اساسی بهداشت در اردوگاه ها

آب آشامیدنی سالم: مسئله آب آشامیدنی اردوگاه، از مسائل مهم و اساسی هر اردوگاه است، آبی که در اردوگاه به مصرف می رسد، باید سالم و بهداشتی باشد، آب سالم آبی است بدون بو، طعم و رنگ که از نظر شیمیایی دارای املاح طبیعی در حد قابل قبول و عاری از هر گونه میکروب بیماری زاست.

برخی مواقع از منابع آب زیرزمینی (چاه، چشمه، قنات) برای تامین آب در اردوگاه استفاده می شود.

آب های زیرزمینی چون از طبقات شنی عمیق سرچشمه می گیرد، کمتر از آب های سطحی در معرفی آلودگی قرار دارد و به طور معمول به جز گندزدایی به اقدامات دیگری برای نوشیدن نیاز ندارد.

دفع بهداشتی فاضلاب

دفع فاضلاب اردوگاه یکی از مهم ترین مسائل بهداشتی است که در هر اردوگاه باید زیر نظر قرار گیرد، زیرا کوچک ترین سهل انگاری در این مورد باعث شیوع بیماری های مختلف در بین افراد اردوگاه می شود.

حشرات ناقل و جوندگان

برای از بین بردن حشرات و جوندگان ناقل بیماری، می توان از روش های فیزیکی مثل خشکاندن باتلاق ها، از بین بردن آب های راکد، نصب توری روی پنجره ها و استفاده از تله و روش های شیمیایی شامل استفاده از حشره کش ها و مواد دور کننده استفاده کرد.

البته با توجه به خطرات ناشی از مسمومیت با مواد حشره کش و حساسیت احتمالی برخی دانش آموزان بهتر است این کار قبل از اسکان افراد در اردوگاه انجام پذیرد.

بهداشت فردی

برای سلامت یک جامعه، هر چند کوچک و موقت، بهداشت باید هم به صورت فردی و هم به صورت اجتماعی رعایت شود.

امروزه براساس اطلاعات علمی موجود می دانیم که تامین سلامت فردی در ارتباط مستقیم با بهداشت عمومی است.به عبارت دیگر بهداشت فردی و عمومی لازم و ملزوم یکدیگر است و افراد با رعایت بهداشت می توانند سلامت خود و جامعه را تامین و حفظ کنند.از دیگر موارد مورد توجه درباره بهداشت اردوگاه ها می توان به رعایت بهداشت مواد غذایی مصرفی در اردوگاه، کیفیت آشپزخانه، تاسیسات جانبی در اردوگاه مانند حمام و استخر شنا و ... اشاره کرد.

برگرفته از کتاب بهداشت مدارس