X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
شنبه 19 شهریور‌ماه سال 1390

آشنایی با جاذبه های گردشگری کاشمر

»» غنای میراث فرهنگی و گرانقدری موهبت‌‌های طبیعی و جغرافیایی در سرزمین کهن‌سال ایران، اگر نگوییم منحصر به‌فرد، حدّاَقل می‌توان گفت در جهان، کم نظیر است.

گرچه مردم ما کم و بیش از دیرینگی تمدّن و تاریخ‌شان آگاهند. با این حال، برخی زوایای شگفت انگیز میراث فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی این سرزمین، تاکنون تاریک و ناشناخته مانده است و بسیاری از دوست‌داران این مرز و بوم، به‌دلیل عدم دسترسی به اطّلاعات لازم، به اندازه‌ی کافی با مواهب کم نظیر این سرزمین، آشنایی ندارند.

چنان‌که بسیاری از کاشمری‌ها، همه ساله با صرف وقت و هزینه‌ی گزاف، رنج و مخاطرات سفر را به جان می‌خرند و به‌منظور بازدید از جاذبه‌های دیدنی شهرهای دور دست، قدم در راه می‌گذارند. غافل از این‌که « آب، در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم.»

در این‌جا، جهت آشنایی بیشتر خوانندگان گرامی با جاذبه‌های گردشگری شهرستان کاشمر، گوشه‌ای از این آثار را معرّفی می‌کنیم:

» آب‌گرم کریز:

در حدود 3 کیلومتری روستای کریز، چشمه‌ی آب‌گرم معدنی است که در طول سالیان متمادی، مردم مناطق اطراف، برای استحمام و معالجه‌ی دردهای پوستی و مفصلی از آن استفاده می‌کرده‌اند و هنوز هم کم و بیش از آن استفاده می‌کنند. گرچه متأسّفانه آن‌گونه که باید، بدان توجّهی نشده است و می‌طلبد مسؤولان، اقدام‌های خوبی را که اخیراً در جهت مرمّت و به‌سازی ساختمان فرسوده‌ی آن آغاز کرده‌اند، سرعت بخشند.

» آبشار باغ‌دشت (بغ‌دشت):

در فاصله‌ی 3 کیلومتری روستای کریز کوه‌سرخ، آب‌شار زیبا و دیدنی بغ‌دشت قرار دارد. مسیر منتهی به آب‌شار، رودخانه‌ای است که گرداگرد آن را کمربند زیبایی از درختان و درخت‌چه‌های انبوه فراگرفته و جلوه‌های بدیع طبیعت و نسیم خنک و فرح بخش آن، احساسی رؤیایی در انسان برمی‌انگیزد.

» یخ‌دان طبیعی بندقرا:

در حدود 7 کیلومتری روستای بندقرا، یخ‌دان طبیعی و بی‌نظیری است که در تمام فصول سال، پُر از یخ است. تا همین چند سال اخیر که هنوز اهالی روستاهای اطراف همچون بندقراء، توندر و خرو از نعمت برق برخوردار نبودند، یخ مورد نیاز خود را از آن یخ‌دان تأمین می‌کردند.

» مناظر بدیع مسیر جادّه‌ی کاشمر به کوه‌سرخ (تنگل سنگ نصوح):

مناظر چشم نواز و کم نظیر مسیر کوهستانی کاشمر به کوه‌سرخ و کوه‌سرخ به نیشابور ـ تا روستای عطائیّه ـ با چشمه‌سارها و کلاته‌های مختلفش، یکی از دیدنی‌ترین مناطق این شهرستان به شمار می‌رود. زیبایی‌های این منطقه که چشم اندازهای ماسوله را پیش روی انسان مجسّم می‌کند، همه روزه جمع زیادی از مردم کاشمر و شهرها و آبادی‌های اطراف را به سوی خود می‌کشاند، تا فارغ از هیاهوی زندگی شهری، ساعات و دقایق فرح بخشی را در دامان پُرمهر طبیعت بگذرانند.

البتّه مناظر دیدنی این شهرستان زیاد است و منحصر به موارد فوق‌الذّکر نیست، امّا از آن‌جا که بنای ما بر اختصار و اشارت است، به همین مقدار بسنده می‌کنیم.

——————————————————————————–

منبع:

a. کتاب ترشیز/ جلد اوّل / نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر / ایرج سعادتمند