X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
شنبه 26 شهریور‌ماه سال 1390

اردوهای آموزشی تشکل‌های دانش‌آموزی پیشتازان‌ و فرزانگان یاران مه

به گزارش ایمنا‌، مجتبی بکرانی‌، کارشناس مسئول تشکل‌های دانش‌آموزی سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: این اردوها با حضور ۱۵۰۰ نفر دانش‌آموز دختر و پسر در سه مقطع تحصیلی، تیر سال جاری در محل اردوگاه شهید بهشتی اصفهان برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اجرای طرح کتابیاران مدارس در مقاطع راهنمایی و متوسطه برای اولین‌بار در کشور، افزود: سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان همگام با کل کشور به منظور مشارکت و همکاری دانش‌آموزان در مدیریت و اداره مدرسه در تاریخ ۲۱ و ۲۲ تیر سال جاری با برگزاری دوره آموزشی توجیهی در اردوگاه شهید بهشتی، مباحث شکل و شیوه‌ی کتابیاری‌، نگهداری، توزیع و دریافت کتاب را به دانش‌آموزان توانمند در زمینه کتابیاری‌ مدارس ارائه خواهد کرد و از مهر ماه سال جاری همزمان با سال تحصیلی ۹۱ – ۹۰ این طرح اجرا می‌شود.
بکرانی‌ با بیان اینکه تامین مباحث سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طرح کتابیاران‌ مدارس برعهده سازمان دانش‌آموزی است تصریح کرد: تعداد ۴۰ هزار دانش‌آموز در قالب ۸۰۰ گروه، عضو رسمی تشکلات‌ دانش‌آموزی سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان هستند و هر مدرسه یا گروه از یک هسته مرکزی ۳۶ نفره تشکیل شده است، لذا به دلیل کثرت دانش‌آموزان، کسانی‌که در اردوهای مذکور شرکت می‌کنند از نخبگان و برگزیدگان تشکل‌های پیشتازان‌ و فرزانگان خواهند بود.
کارشناس مسئول تشکل‌های دانش‌آموزی سازمان دانش‌آموزی استان اصفهان، هسته مرکزی هر گروه را متشکل از مربی، یاور مربی ارشد و نمایندگان تشکل‌های دانش‌آموزی عنوان و خاطر نشان کرد: وظیفه یاور مربیان ارشد، هدایت، کنترل، نظارت و آموزش گروه به‌جای مربی است و در کل هدف از پرورش یاور‌مربیان، تقویت روحیه‌ی تعاون، اعتماد به نفس و ارتقاء شخصیت دانش‌آموزان است.
وی با اشاره به اینکه هدف از ایجاد تشکل‌های دانش‌آموزی، تربیت مدیران آینده کشور است، افزود: دانش‌آموزانی که به عضویت این تشکل‌ها در‌می‌آیند از لحاظ درسی و اخلاقی در مقایسه با سایر همسالان خود برتری دارند و در واقع اسوه و الگویی برای دانش‌آموزان همسن و سال خود هستند.
بکرانی با بیان اینکه آموزش‌های سازمان دانش‌آموزی در قالب این تشکل‌ها، به صورت طولانی مدت از سال چهارم ابتدایی آغاز می‌شود و تا سال سوم دبیرستان ادامه دارد، اظهار داشت: به دلیل طولانی بودن این دوره‌ها، آموزش‌ها در دانش‌آموزان نهادینه شده و آنها را افرادی منظم، قانون مند و متعهدتر از دیگران، پرورش می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه نمونه این تشکل‌ها، در ۱۲۵ کشور توسعه یافته و در حال توسعه‌ی جهان نیز وجود دارد که بسیاری از آموزش‌ها و علائم آنها، بین‌المللی و یکسان است، تصریح کرد: تشکل‌های دانش‌آموزی به شکل فعلی آن، از سال ۱۳۷۳ در کلیه‌ی استان‌های کشور آغاز به کار کرد و آموزش‌های مهارتی، تشکیلاتی، کار و زندگی در طبیعت با شیوه‌ی حفظ و نگهداری طبیعت از مباحثی است که در این تشکل‌ها به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.
گفتنی است اردوهای دانش‌آموزی تشکل‌های دانش‌آموزی ویژه‌ی یاور‌مربیان و نمایندگان مجمع پیشتازان و فرزانگان به ترتیب در تاریخ ۱۹ و ۲۰ تیر و کتابیاران دختر و پسر نیز به ترتیب در ۲۱ و ۲۲ تیر سال جاری در محل اردوگاه شهید بهشتی اصفهان برگزار می‌شود