X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
دوشنبه 23 آبان‌ماه سال 1390

آشنایی با باغ های تاریخی یزد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد توسط "محمد تقی خان زند" معاصر "شاهرخ میرزای افشار" و "کریم خان زند" در سال 1160 هـ. ق ساخته شد. این باغ محل اقامت حاکم وقت (خان یزد) بود. باغ شامل فضاهایی مانند عمارت هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین، عمارت تالار آیینه، عمارت سردر اصلی، عمارت سردر جنوبی و ... است. در عمارت هشتی و بادگیر باغ، تلفیقی از جریان هوا و آب انجام می پذیرد. این باغ به وسیله قنات "دولت آباد" مشروب می شد و سنگ های مرمر سیاه در عمارت پایین و حوضخانه آن، از معادن مرمر "مراغه" و "تبریز" بود. عمارت میانی- واقع در ضلع شمال غربی- "بهشت آیین" خوانده می شود. ارتفاع بادگیر این باغ از سطح زمین سی و سه متر است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است.

باغ خان

این باغ در جاده یزد- تفت قرار دارد و مانند اکثر باغ های تاریخی، عمارت با شکوهی با آب انبار، ساباط، قهوه خانه و اصطبل در میان آن بنا شده است. بنای این باغ مربوط به قرن سیزدهم هـ. ق و بانی آن "محمدخان والی" است. از ویژگی های این باغ، تالار بزرگ، سقف مرتفع وعرض بنای آن است که می گویند سازنده آن به نام "استاد کریم"، یک روزه این اطاق عجیب را پوشانده است. باغ خان در زمان حکومت "ضیغم الدوله قشقایی" صدمات بسیار دید.

باغ نمیر (باغ صدری)

این باغ که به دستور "صدرالعلماء" از حکام دوران زندیه ساخته شد، در خیابان "ساحلی" شهرستان تفت قرار دارد.

وسعت باغ ده هزار متر مربع است و در قسمت شمال غربی آن، ساختمانی دارای یک تالار بزرگ به ابعاد 12×10 متر دیده می شود. قسمت بالای تالار با طاق نماهای محرابی تزیین شده است. پشت تالار، فضایی وجود دارد که با فضای زیر بادگیر دو طبقه چهار طرفه آن مرتبط است و هوای مطبوعی را به وجود می آورد. در دو طرف تالار بعد از راهروهای پهنی که اتاق ها را به تالار مرتبط می کنند. دو اتاق سه دری قرار دارد و پشت هر سه دری، دو اتاق دیگر ساخته شده که به سه دری ها و فضای پشت تالار راه دارد. یک زیرزمین زیر تالار بارو کار آجر ساخته شده است. کف بنا تماماً آجر فرش است . در جلو ساختمان یک حوض سنگی به وسعت تقریبی پانصد متر مربع و در ضلع جنوب شرقی انتهای باغ، یک آسیاب آبی قرار دارد.

باغ پهلوان پور

این باغ در محله "مزویرآباد" شهرستان مهریز قرار دارد. این باغ شامل فضاهای مختلف از قبیل برج حفاظتی، کوشک مرکزی، آشپزخانه، حمام خزینه ای و ... است. ساخت برج حفاظتی و سایر بناهای موجود در ضلع جنوبی باغ به دستور"ملا علی رضا" و هم زمان با اواخر حکومت قاجاریه صورت گرفت.

بخش های دیگر نظیر عمارت کوشک (شربتخانه)، آشپزخانه، حمام خزینه ای وغیره به دستور "علی پهلوان" ساخته شد و قدمت آن به دوران صد ساله معاصر می رسد.

معماری موجود در باغ پهلوان پور را می توان به پنج بخش کلی تقسیم کرد:

1- برج گلین حفاظتی، اصطبل و انبار علوفه وابسته به آن در ضلع جنوب شرقی.

2- آثار معماری که در کاوش های باستان شناسی اخیر به دست آمده، در ضلع جنوب شرقی.

3- عمارت کوشک یا شربتخانه در وسط باغ.

4- عمارت زمستانخانه در ضلع غربی باغ.

5- عمارت سرایداری، طویله، انبار، کارگاه ریسندگی سنتی (شعر بافی) و قالی بافی در ضلع جنوبی باغ.

قنات "حسن آباد" مهریز به طور مداوم در دو مسیر در این باغ جاری است.

سنگ نگاره ها

سنگ نگاره های کوه هبخته

این سنگ نگاره ها در کوه مزرعه "هبخته" از توابع نصرآباد "پیشکوه" قرار دارد. طبق نوشته "محمد تقی عسکری کامران"، گویا این سنگ نوشته ها قدیمی تر از سنگ نوشته های کوه ارنان است. نقوش هبخته در دامنه کوه و هم سطح زمین دیده می شود.

سنگ نگاره های کوه سرخ ندوشن

این سنگ نگاره ها در نزدیکی چشمه خشکیده کوه سرخ که مردم ندوشن به آن "سرخان کوه" می گویند، قرار دارد. در این آثار تاریخی، نقاشی و نوشته تواماً دیده می شود. نوشته ها به خط کوفی و فارسی است و نقش ها عبارتنداز: حیوان، گردونه مهر (چلیپا)، انسان با نیزه و اشکال نمادین.

سنگ نگاره های کوه ارنان

کوه ارنان در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. این کوه قدیمی ترین سند تاریخی یزد را در سینه خود نگهداری می کند. بر تخته سنگ کوه ارنان، سنگ ها و نقاشی هایی مربوط به دوازده هزار سال پیش کشف شده است. این تخته سنگ در نگاه اولیه، دو صحنه مجزای شکار را مجسم می کند؛ در سمت راست و قسمت بالای سنگ، تصویر بزرگی از یک حیوان درنده و انسانی رو به روی آن دیده می شود و صحنه دیگر تصویر مردی است که نیزه خود را در بدن حیوان فرو برده است. شیوه زندگی و تاریخ دیرینه مردم این سامان را می توان از این سنگ نبشته ها و نقوش آن مورد تحقیق قرار داد. 

نقل از :http://golshn12.blogfa.com/cat-40.aspx