X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
دوشنبه 28 آذر‌ماه سال 1390

بهشت ناشناخته باستان‌شناسی خوزستان

شهر هفت تپه خوزستان را حتی ساکنان این استان به علت وجود کارخانه نیشکر می شناسند درحالیکه این نقطه یکی از شهرهای پر رونق زمان عیلامیان بوده و با دارا بودن موزه و چندین اثر کشف شده منحصربه فرد به عنوان بهشت ناشناس تاریخی روزگار می گذراند.

هنگام سفر از اهواز به شوش در مسیر، شهری به نام هفت تپه وجود دارد که تابلوهای کارخانه نیشکر آن بیش از هر چیزی نظرها را به خود جلب می کند، با اینکه این منطقه شهری صنعتی است که معدودی افراد در آن زندگی می کنند ولی به واقع این منطقه یکی از مناطق تاریخی و با قدمت استان به شمار می رود که محوطه باستانی آن که از مهمترین شهرهای دوره عیلامی به شمار می رود در 25 کیلومتری معبد چغازنبیل قرار گرفته است.

شاید استقرار این منطقه در میان معبد چغازنبیل و محوطه های تاریخی و مذهبی شوش که از جایگاه جهانی در تاریخ برخوردار هستند باعث شده این منطقه چندان دیده نشود همانگونه که در طول تاریخ این منطقه و قدمت بالای آن به کلی فراموش شد و اگر پایگاه پژوهشی چغازنبیل نزدیک آن نبود امروز جز مزارع نیشکر نام دیگری از آن باقی نمانده بود.

اصولا یافتن چنین منطقه ای در خوزستان به مدد شخم زدن زمین برای کشت نیشکر صورت گرفته ولی در کل در سال 1344 قسمتی از یک دیوار خشتی و طاقی آجری در هنگام تسطیح زمین و راه سازی توسط بولدوزرهای طرح نیشکر هفت تپه نمایان شد.

این محل توسط هیات حفاری به سرپرستی عزت الله نگهبان به عنوان نقطه شروع کار انتخاب شد و با ایجاد شبکه ای عملیات حفاری از این محل به سمت جنوب ادامه پیدا کرد. مقبره تپتی اهر و ملکه اش که امروزه در کنار مزارع نیشکر قرار دارد از این محل به دست آمده است و قدیمیترین طاق قوسی شکل جهان نیز در محوطه کشف شد.

هفت تپه با برخورداری از موزه، محوطه و مقبره تپتی اهر که تاکنون تلاشهای رضایت بخشی در آن صورت گرفته هنوز در مسیر اصلی گردشگران قرار ندارد. مزارع نیشکر که از مشکلات اصلی این منطقه باستانی به شمار می رود و باعث شده احشام و گرازها شبها به این مزارع حمله کنند به گونه ای که جای پای گرازها به وضوح بر روی تپه ها نمایان است.

همچنین موزه ای در این منطقه احداث شده که حاوی اکتشافاتی است که از این محل به دست آمده اند. در دوره جنگ تحمیلی بخشی از اشیای موزه به تهران منتقل شد.امروزه گور خمره ای که از هفت تپه به دست آمده در این موزه نگهداری می شود. این گور خمره به همراه اسکلتی که در درون آن قرار دارد سالم ترین گور خمره ای است که تا به امروز کشف شده است.

پتانسیلها و امکاناتی چون برخورداری از ایستگاه قطار، فضای سبز، مراتع، پارک تفریحی، دسترسی سریع به شوشتر و شوش و آب فراوان که می تواند در جذب گردشگر بیشتر به این منطقه موثر باشد ، بدون استفاده مانده است.
 
سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه بسیاری از گردشگران از اهمیت هفت تپه آگاهی ندارند و عده محدودی از بین گردشگران چغازنبیل و کاخ آپادانا و قلعه شوش برای بازدید به هفت تپه می آیند، گفت: برای آن عده گردشگری که برای بازدید از این منطقه می آیند، اقامتگاهی ساخته نشده و مکانهایی هم که وجود دارد متعلق به کارکنان کارخانه های اطراف این محوطه است و عمومی نیست به همین دلیل سازمان میراث فرهنگی و فرمانداری شهرستان شوش باید به این مهم توجه داشته باشند.

مجتبی گهستونی تصریح کرد: متاسفانه در مدت اخیر برای جذب گردشگر به این منطقه اقدامات مهمی صورت نگرفته و در شرایط فعلی نه تنها مهمانسرا حتی یک رستوران هم در این محوطه وجود ندارد و جا دارد اعتباری برای ساخت امکانات اقامتی در این منطقه اختصاص یابد گردشگران با آرامش بهتری به این نطقه سفر کنند.

گهستونی تصریح کرد: این منطقه محصور نیست اما خوشبختانه حفاری غیرمجاز در آن صورت نمی گیرد ولی رفت و آمدها در محوطه تاریخی هفته تپه کنترل شده نیست زیرا در محوطه های باستانی تمام رفت و آمدها کنترل شده و هرکسی نباید به راحتی بتواند در اینگونه مناطق که مملو از آثار باستانی است تردد کنند.

وی افزود: به علت اینکه در فصلهای مختلف کاوش‌هایی در این نقطه از سوی باستان شناسان صورت می گیرد باید این محوطه تا کشف و شناسایی کامل محصور شود.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان اضافه کرد: علاوه بر مشکلات اقامت، دکلهای فشار قوی برق باعث آشفته شدن آرامش گردشگران هنگام بازدید می شود. این دکل‌ها که با وجود اعتراض انجمن دوستداران میراث فرهنگی هنوز هم در این محوطه قرار دارند علاوه بر صدای زیادی که تولید می کنند از میان آثار می گذرند. دکلهای برق حریم  بصری محوطه را مورد تعرض قرار دادند و پایه های آنها باید جابجا شوند تا از تخریب بیشتر جلوگیری شود.

گهستونی تصریح کرد: این منطقه به علت دارا بودن آثار خوب باستانی و آزمایشگاه مناسب، مکانی مناسب برای تحقیق و پژوهش دانشجویان و استادان باستان شناسی است. موزه، کتابخانه، تالار و کتیبه های موجود در این منطقه باعث تبدیل شدن این شهر به منطقه ای بکر برای تحقیق و پژوهش باشد ولی این امر برای گسترش و توسعه باید مورد حمایت استانداری و سایر دستگاه های مسئول در استان خوزستان قرار بگیرد.

وی همچنین گفت: یکی از مشکلات دیگر این محوطه موزه آن است که متاسفانه با وجود آثار فراوانی که در سالهای اخیر در این محوطه کشف شده تازگی ندارد و این موزه برای کسانی که مرتب به آن سفر می کنند تکراری است. به نظر من اگر آثار کشف شده در این منطقه در موزه نمایش داده شود به نوعی تجلیل از تلاشهای صورت گرفته در این محوطه است.

گهستونی از عدم رونمایی از آثار باستانی کشف در این نقطه انتقاد کرد و گفت: چرا نباید آثار باستانی کشف شده در کشور که نشاندهنده قدمت تمدن در ایران است رونمایی شوند تا همه جهان به شکوه تمدن در این کشور پی ببرند. 

نقل از جام جم آنلاین