X
تبلیغات
رایتل

اردوهای دانش آموزی و عباس نمکی

اردوها وفعالیت های گروهی
دوشنبه 8 اسفند‌ماه سال 1390

راهنمای سفر به بانه

سوالات بسیاری در مورد نحوه و مسیر مسافرت به بانه از من، در شبکه های اجتماعی مختلف پرسیده می شود.بیشتر سوالات در مورد نا آشنا بودن مردم به موقعیت جغرافیایی و مسیر مسافرت است و دیگر سوالات، سوالاتی در مورد محیط و فضای بانه است. اینکه بیشتر چه کالاهایی را می توان پیدا کرد و قیمت ها و در چه جاهایی چه نوع کالاهایی را می توان به راحتی پ ...
بانه پدیا:راهنمای مسافرت - راهنمای سفر به بانه ( قسمت اول)


در این مطلب خواهید خواهند:

راهنمای مسافرت به بانهسوالات بسیاری در مورد نحوه و مسیر مسافرت به بانه از من، در شبکه های اجتماعی مختلف پرسیده می شود.بیشتر سوالات در مورد نا آشنا بودن مردم به موقعیت جغرافیایی و مسیر مسافرت است و دیگر سوالات، سوالاتی در مورد محیط و فضای بانه است. اینکه بیشتر چه کالاهایی را می توان پیدا کرد  و قیمت ها و در چه جاهایی چه نوع کالاهایی را می توان به راحتی پیدا کرد.با همین پیش زمینه بر آن شدیم تا بخشی با نام راهنمای مسافرتی بانه را در سایت اضافه کنیم. در این بخش بیشتر به معرفی و بیان نکاتی خواهیم پرداخت تا دوستانی که می خواهند به بانه مسافرت کنند به راحتی و با صرف کمترین وقت و هزینه به آنچه نیاز دارند برسند.سعی ما بر این است که بر روی این بخش تمرکز بیشتری داشته باشیم.

چگونه به بانه مسافرت کنم؟


در صورتی که نمی خواهید با ماشین شخصی به بانه مسافرت کنید می توانید از تعاونی های مسافربری استفاده کنید. تعاونی های 7 و 5 و 1 از شهر های تهران، سنندج، کرمانشاه، تبریز و ارومیه سرویس مستقیم به مقصد بانه دارند  و شما از هر شهری می توانید به یکی از این شهر ها، و یا به سقز رفته و مستقیما به بانه بروید.
اما در صورتی که به وسیله اتومبیل شخصی می خواهید به بانه بروید از سه محور می توانید به این شهر مسافرت کنید.
1 - محور سقز -  بانه
2 - محور سردشت - بانه
3- محور مریوان - بانه

مسیر سقز - بانه
بیشتر ترافیک و حجم مسافر ورودی به بانه از این مسیر است و این مسیر پر ترددترین مسیر است.بانه در 60 کیلومتری شهر سقز واقع شده است.از سنندج مرکز استان کردستان می توان به دیواندره و سپس به سقز و از آنجا به بانه عزیمت کرد

مسیر سردشت بانه
این مسیر نسبت به مسیر قبلی خلوت تر است و برای شهر های واقع در استان آذربایجان غربی همانند سردشت ، پیرانشهر ، ربط و اشنویه و ... نزدیکترین مسیر است پس اگر فاصله شما با این شهر ها نزدیک است می توانید این مسیر را انتخاب کنید.البته شهر های استانهای آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل می توانند از مسیر  بوکان - سقز -بانه هم استفاده کنند که نسبت به مسیر قبلی پیچ و خم کمتری دارد اما مناظر و چشم اندازهای مسیر سردشت - بانه بسیار دیدنی است و  مشکلات دیگر آن را کمرنگ می کند.

 مسیر مریوان- بانه
نسبت به دو مسیر قبلی بسیار خلوت است و بیشتر برای کسانی که می خواهند از مریوان به بانه بروند مفید است.

مسافرانی که از استانهای شرقی ،مرکز، و جنوب و جنوب غربی می خواهند به بانه مسافرت کنند می توانند به از مسیر سنندج - دیواندره - سقز - بانه استفاده کنند و دیگر مسافران ، غیر از مسافران استانهای آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل می توانند از مسیر تهران - زنجان - بیجار - دیواندره - بانه، به بانه مسافرت کنند.

اسکان و اقامت در بانه


 

برای مسافران یکی از دغدغه ها، مشکل اسکان در بانه است.
تعداد مهمانسرا ، مسافر خانه  و هتل ها در بانه به اندازه نیاز درصدی از مسافران است و مسلما نمی توان همه این مسافران را در مکان های رسمی همانند هتل و مسافرخانه  و ... اسکان داد.برای حل این مشکل سازمان جهانگردی و گردشگری اعلام کرده است که کسانی که دارای سوئیت و منزل برای اجاره هستند به دفتر این سازمان مراجعه و پس از ثبت واحد مسکونی آنها،مجوز اجاره را برای آنها صادر می کند.بدین ترتیب برای درصد زیادی از مسافران مشکل اسکان حل شده است.علاوه بر این، عده زیادی هم بدون مجوز اقدام به اجاره منزل یا سوئیت می کنند.
در دومین میدان، از ورودی بانه از طرف سقز- میدان جهاد - کیوسک اطلاع رسانی و اسکان مسافران در ضلع شمالغربی میدان واقع شده است.مسافران پس از مراجعه می توانند سوئیت یا اتاق مناسب برای یک یا چند شب اجاره کنند.علاوه بر این سوئیت هم کسان دیگری هم هستند که به صورت بازاریاب تعدادی خانه و یا سوئیت را اجاره می دهند و از مالک سوئیت، مبلغی را به عنوان بازاریابی دریافت می کنند. این افراد هم در اطراف میدان جهاد به چشم می خورند و با دیدن مسافران تازه وارد، با گفتن "سوئیت- اتاق" قصد پیدا کردن مشتری را دارند.

یک دفتر دیگر هم به صورت رسمی در خیابان ساحلی وظیفه اسکان و راهنمایی مسافرین را انجام می دهد.
نرخ های اجاره اتاق و یا سوئیت در بانه بسیار متفاوت است بسته به امکانات رفاهی ، نزدیکی به بازار اصلی، متراژ و زمان ( در تعطیلی ها پشت سر هم قیمت ها گرانتر است ) قیمت ها افزایش یا کاهش پیدا می کند. اگر بخواهیم به صورت یک بازه قیمت را برای یک سوئیت مناسب تخمین بزنیم چیزی بین 15  تا 70 تومان برای هر شب می تواند بر اساس فاکتور ها ذکر شده متفاوت باشد.

علاوه بر سوئیت های اجاره ای خانه معلم در کلیه ماههای سال به فرهنگیان و کارمندان آموزش و پورش سرویس می دهد.در فصل تابستان هم آموزش و پرورش دفتر اسکانی را تعیین می کند که خانواده های فرهنگیان را برای اسکان در مدارس و یا مهمانسراهای مربوطه سازماندهی می کند.
سازمانهای دیگر هم در صورتی که دارای امکانات و یا مهمانسرا باشند به مسافران وابسته به سازمان خود سرویس خواهند داد.
از همه فعالتر شهرداری بانه، در فصل تابستان که حجم مسافران بسیار بالاست مکانهای زیادی را برای مسافران در نظر خواهد گرفت البته  در این موارد به دلیل حجم بالای مسافران بیشتر از سالن های ورزشی و استادیوم استفاده می شود و تعداد بسیار زیادی چادر مسافرتی را برای مسافران آماده می کنند.

عده ای ازمسافران هم دوست دارند در فضای آزاد و در پارک ها و فضاهای سبز اطراف بلوار ها برای زدن کمپ استفاده کنند.تعداد این مسافران بسیار زیاد است و با توجه به اینکه چادر مسافرتی تا شو، امروزه در هر اتومبیلی یافت می شود و بر پا کردن و جمع کردن این چادر بسیار راحت است اکثر مسافران دوست دارند در فضای آزاد شب را به سر کنند البته تغیرات آب و هوا، بخصوص در فصل بهار دارای ضمانت و گارانتی نیست( از من به شما نصیحت! به صورت 100% درصد به هواشناسی اعتماد نکنید) و ممکن است شب را زیر باران، صبح کنند.

برای این دسته از مسافران پارکهای معلم،پارک 15 خرداد ( سالروز بمباران هوائی بانه)،پارک دوکانان  و پیرمراد بهترین انتخاب ها هستند  البته اطراف پمپ بنزین  داخل شهر و پارکینگ شهرداری هم مسافران  بسیار زیاد کمپ می زنند. 

نقل از : http://www.banehpedia.com